Stručno osposobljavanje lica sa visokim obrazovanjem počinje danas (15. januara) i trajaće devet mjeseci.
Prepoznavši značaj sticanja praktičnih znanja u Crnoj Gori se već osmu godinu zaredom sprovodi Program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem. U Vladin program, ove godine, uključeno je 3.009 lica sa diplomom fakulteta. Oni su, kroz dva kruga povezivanja, izabrali poslodavca, po svojoj želji. Visokoškolci ovih dana potpisuju ugovor o osposobljavanju, po kojem su, narednih devet mjeseci, vezani za konkretnog poslodavca.
Poslodavcima Program omogućava da prepoznaju potrebe za određenim kadrom i radno ga angažuju po isteku stručnog osposobljavanja.
Za ovu, osmu, generaciju visokoškolaca iskazano je veliko interesovanje poslodavaca. Ponudili su ukupno 11.613 slobodnih mjesta, preko 600 mjesta više nego prošle godine.
Više od polovine pozicija je iz realnog sektora. Preciznije 7.249 je iz privatnog, a 4.364 iz javnog sektora. Najveće interesovanje poslodavci su iskazali za oblast ekonomije, građevine, prava, turizma, arhitekture, internet tehnologija, jezika i turizma. Godišnje se u osposobljavanje u prosjeku uključi između 3.000 i 3.500 diplomaca.
Podsjetimo, kroz Program stručnog osposobljavanja lica sa visokim obrazovanjem, kroz sedam prethodnih ciklusa, prošlo je 23.914 visokoškolaca.
Devetomjesečno stručno osposobljavanje, tokom koga korisnici imaju naknadu u neto iznosu 50 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini, podrška je obrazovanju mladih i podsticaj da dokazivanjem u radnom okruženju lakše dođu do zaposlenja.
Na ovaj način se istovremeno poslodavci motivišu na otvaranje novih radnih mjesta.
Korisnicima Programa se devet mjeseci provedenih kod poslodavca priznaje kao radno iskustvo u trajanju od 12 mjeseci i kao uslov za polaganje odgovarajućeg stručnog ispita sa stečenim visokim obrazovanjem.