U Podgorici je, od 17. do 20. decembra, održan četvorodnevni „Trening za trenere“ u cilju nadogradnje postojećih znanja i vještina predstavnika područnih jedinica Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, za rad sa ranjivim grupama, kao dio planiranih aktivnosti projekta „EU podrška sektoru zapošljavanja i socijalne politike u Crnoj Gori“.
Trening je bio osmišljen kao prilika za osnaživanje zaposlenih u ZZZCG za rad sa nezaposlenim licima koja pripadaju ranjivim grupama. Tokom treninga, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa temama kao što su: posljedice nezaposlenosti, obilježja ranjivih grupa, motivacija za rad sa ranjivim grupama, teorija izbora, kao i specifične vještine koje su potrebne savjetnicima pri vođenju intervjua i podršci nezaposlenima.
Prvog dana treninga, trenerica Jasna Dumičić, ekspertkinja za rad sa ranjivim grupama, naglasila je važnost, kompleksnog pristupa u radu sa nezaposlenima koji dolaze iz ranjivih grupa.
„Mislim da je tema pogođena i da je uistinu bila potreba i grupe ali i situacije u zemlji. Puno je osoba koje pripadaju ranjivim grupama u različitim kategorijama nezaposlenih. Dinamika grupe je dobra i učesnici su jako motivisani, kako za aktivno učešće tako i za samu temu. Pojavljuju se određene poteškoće na terenu i situacije koje su i nama stručnjacima poznate“, objašnjava trenerica Dumičić.
Dodaje da se pokazalo i iz prakse, ali i terorije, da pristup osobama iz ranjivih grupa mora biti kompleksniji i treba im obezbijediti više prostora i vremena.
„Trenutno su savjetnici ograničeni trajanjem intervjua što za ovu grupu nije dovoljno. Razgovor od 15 minuta ili pola sata nije dovoljan i to se možda može mijenjati kroz sistem. To bi omogućilo savjetnicima da naprave kvalitetan dubinski razgovor kako bi došli do pravog rješenja problema zajedno sa nezaposlenom osobom“, kazala je ekspertkinja.
Još jedan problem koji su savjetnici istakli jeste motivacija, odnosno promjena razmišljanja.
„Uvijek znamo koliko je teško prihvatiti neku promjenu i ovo je veliki izazov. U ovom dijelu je potrebno još dodatno osnažiti savjetnike i obezbijediti dodatne edukacije u tom smjeru. Uticati na promjenu razmišljanja druge osobe je uistinu velika vještina i za nju su potrebni vrijeme i prostor“, zaključila je Dumičić.
Učesnici treninga, među kojima su bili i predstavnici biroa rada iz različitih gradova Crne Gore, izrazili su zadovoljstvo stečenim znanjem i vještinama.
Savjetnik u Birou rada Žabljak, Marko Božović smatra da je na treningu stekao nova iskustva i vještine koje će koristiti u daljem radu sa korisnicima biroa.
„Nadogradio sam znanje ali i vještine potrebne u komunikaciji u radu sa nezaposlenim licima, takođe imao sam priliku da čujem i iskustva kolega iz drugih gradova, koja će mi biti korisna u daljem radu“, kazao je Božović.
Njegova koleginica iz Biroa rada Nikšić, savjetnica Andreja Zorić smatra da je trening postigao cilj koji je bio planiran, te da su učesnici dobili od treninga ono što su i očekivali.
„Pomoći će mi u daljem radu zato što radim sa ranjivim grupama kao strankama i mislim da je ovo odličan način da usavršimo svoja znanja i vještine, i da naučeno iskoristimo u svom budućem radu“, zaključila je Zorić.
Ona je dodala da je najveći izazovi za savjetnike vođenje intervjua i motivisanje lica koja pripadaju ranjivim kategorijama.
Drugi dan treninga bio je posvećen razvijanju vještina aktivnog slušanja, empatije, te temeljnim i naprednim tehnikama vođenja intervjua. Učesnici su učeni kako da strukturiraju razgovor sa ranjivim grupama i postavljaju jasne ciljeve tokom intervjua. Treći dan treninga fokusirao se na vještine uvjeravanja i asertivne komunikacije, kao i na rešavanje poteškoća koje se mogu pojaviti tokom rada sa ranjivim grupama. Poslednji dan je bio posvećen upravljanju sukobima i tehnikama za postizanje pozitivnih rezultata u kompleksnim situacijama sa nezaposlenima.
Projekat „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“, finansira se iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) u okviru Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru 2020, a sprovodi ga konzorcijum koji predvodi Archidata srl.