Dnevne novine, 25.10.2018.godine
Saradnju između Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine treba konstantno unapređivati kroz češće susrete i međusobne kontakte. Razmijenom dobre prakse i iskustava, te iznošenjem problema sa tržišta rada, bolje će se uticati na kreiranje mjera za veće zapošljavanje. To je zaključeno na sastanku direktora crnogorskog zavoda Sulja Mustafića sa direktorom bosanske agencije Muamerom Bandićem i njegovim pomoćnikom Asimom Ibrahimagićem, koji borave u dvodnevnoj radnoj posjeti Zavodu.
■ SARADNJA
Direktor Mustafić je kazao da Zavod sprovodi politike Vlade i resornog ministarstva u oblasti zapošljavanja. Ocijenio je da će i ubuduće biti sve više potrebe za ozbiljnijom saradnjom privreda dvije države u oblastima infrastrukture, turističke privrede i građevinarstva.
Postoje brojni razlozi za saradnju. Sve je više interesovanja investitora koji dolaze u Crnu Goru i žele izaći na regionalno tržište. Potrebno nam je mnogo zajedničkog rada, razmjene više informacija i bolja saradnja naših službi. Siguran sam da ćemo do toga doći prateći politike naših vlada, odnosno ministarstava za rad i socijalno staranje'', kazao je Mustafić.
■ SEZONCI
Bandić je podsjetio da su sa Crnom Gorom pokrenute procedure zaključivanja sporazuma o zapošljavanju i socijalnom osiguranju. U pregovorima oko sporazuma učestvovali su eksperti obje institucije. Namjera je da proceduru zapošljavanja stave u formalno-pravne okvire, u skladu sa međunarodnim pravom i standardima.
Na sastanku u Podgorici razgovarano je i o sezonskom zapošljavanju. Mustafić je ukazao na to da značajan broj državljana BiH dolazi u Crnu Goru i radi na sezonskim poslovima. Kako je naveo, 13,22 odsto ukupnog broja izdatih radnih dozvola odnosi se na državljane BiH.
To je prilično veliki broj, a radi se uglavnom o poslovima i djelatnostima sezonskog karaktera, u turizmu ili građevinarstvu'', objasnio je Mustafić.
Po riječima Bandića, za njih je bitno da dođu do tačnih podataka o broju radnika iz BiH koji se sezonski zapošljavaju u Crnoj Gori, kako bi pratili kretanje na tržištu rada radne snage u BiH.
Takođe, želimo da vidimo kolika je potreba, u narednom periodu, za radnike iz BiH kako bi mogli da se što bolje opredijelimo da ne dođemo u situaciju da BiH postane deficitarna kadrom koji se zapošljava u Crnoj Gori'', naveo je Bandić.
Originalni članak možete preuzeti ovdje.