Dnevne novine, 21.03.2019. godine
Profesionalna rehabilitacija obuhvata mjere i aktivnosti koje se realizuju sa ciljem da se lice sa invaliditetom na odgovarajući način osposobi za rad, zadrži zaposlenje, u njemu napreduje ili promijeni svoju profesionalnu karijeru kaže Gracijela Rakonjac.
Za sprovođenje mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom, u 2019. godini, opredijeljeno je šest miliona eura. Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nalaze se 8.222 lica sa invaliditetom, što čini blizu 20 odsto ukupnog broja nezaposlenih.
Zavod će tokom godine objaviti javni poziv za finansiranje projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom grant šema, u iznosu od tri miliona eura.
■ REHABILITACIJA
Osnovni cilj javnog poziva jeste finansiranje projekata koji će doprinijeti unapređenju profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom. Takođe, realizacijom tih projekata se unapređuje zapošljivost lica sa invaliditetom, njihova konkurentnost na tržištu rada i podstiče otvaranje novih radnih mjesta za ova lica.
"Profesionalna rehabilitacija obuhvata mjere i aktivnosti koje se realizuju sa ciljem da se lice sa invaliditetom na odgovarajući način osposobi za rad, zadrži zaposlenje, u njemu napreduje ili promijeni profesionalnu karijeru", objašnjava savjetnica u Fondu Gracijela Rakonjac.
Ona dodaje da je sprovođenje mjera profesionalne rehabilitacije kontinuirana aktivnost, koja se realizuje tokom cijele godine, a ima za cilj povećanje stepena zapošljivosti uključenih lica sa invaliditetom.
■ SUBVENCIJE
Rakonjac navodi da, shodno Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, poslodavac koji zaposli lice sa invaliditetom može ostvariti pravo na: subvenciju zarade tog zaposlenog lica, pravo na učešće u finansiranju ličnih troškova asistenta u radu zaposlenom licu, bespovratna sredstva za prilagođavanje radnog mjesta i uslova rada zaposlenog lica sa invaliditetom, kao i na kreditna sredstva pod povoljnim uslovima za kupovinu mašina, opreme i alata potrebnog za zapošljavanje lica sa invaliditetom.
Bilježi se konstantan rast broja subvencija, pa se, po riječima Rakonjac, očekuju znatno veći izdaci na ovoj budžetskoj stavci, u odnosu na prošlu godinu.
Rakonjac podsjeća na to da polaznici programa profesionalne rehabilitacije, za vrijeme njegovog trajanja, imaju pravo na novčanu pomoć, koja ne može biti veća od 15% prosječne mjesečne bruto zarade u Crnoj Gori, ostvarene u prethodnoj godini.
■PRAVA
Prema podacima s kraja prošle godine, 421 poslodavac ostvaruje pravo na subvenciju zarade za 660 lica sa invaliditetom (muškarci 344, žene 316). Na određeno vrijeme zaposlena su 254 lica sa invaliditetom, dok je 406 lica zaposleno na neodređeno vrijeme. Pravo na subvenciju učešće u finansiranju ličnih trokova asistenta (pomagača u radu) ostvaruje 47 poslodavaca, za 65 zaposlenih lica sa invaliditetom (muškarci 42, žene 23). Sedam lica je zaposleno na određeno, dok je 58 lica zaposleno na neodređeno vrijeme.
Tokom prošle godine, Zavod je objavio dva javna poziva, na osnovu kojih je odobreno finansiranje 56 projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom, ukupne vrijednosti 2.916.239,15 eura.
Originalni članak možete preuzeti ovdje.