• Radno vrijeme: Pon - Pet 07:00 - 15:00
  • Rad sa strankama: 08:00 - 14:00
  • Pauza: 11:00 - 11:30

Skoro svaki drugi visokoškolac do sada zadržao posao

Skoro svaki drugi visokoškolac do sada zadržao posao

Dnevne novine, 16.01.2020. godine

Stručno osposobljavanje lica sa visokim obrazovanjem počelo je juče i trajaće devet mjeseci. Prepoznavši značaj sticanja praktičnih znanja u Crnoj Gori se već osmu godinu zaredom sprovodi Program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem. U Vladin program, ove godine, uključeno je 3.009 lica sa diplomom fakulteta. Oni su, kroz dva kruga povezivanja, izabrali poslodavca po svojoj želji. Visokoškolci ovih dana potpisuju ugovor o osposobljavanju, po kojem su narednih devet mjeseci vezani za konkretnog poslodavca.

■ STICANJE UPOTREBLJIVIH ZNANJA I VJEŠTINA

"Osnovni razlog za pokretanje tog Vladinog programa i ove godine je pružanje podrške mladima sa visokim obrazovanjem i bez radnog iskustva da, kroz devetomjesečni proces osposobljavanja, steknu znanja, vještine i kompetencije za samostalno obavljanje posla, a povezivanjem sa poslodavcima da mogu lakše doći do zaposlenja", istakla je pomoćnica direktora u Sektoru za poslove zapošljavanja Sanja Rabrenović. Rabrenović je objasnila da mladi ljudi u Crnoj Gori izlaze iz formalnog obrazovnog sistema sa veoma dobrim, sveobuhvatnim teorijskim znanjima, ali im, kako kaže, nedostaju praktična, upotrebljiva znanja, vještine i kompetencije. "Upravo zbog toga se naš obrazovni sistem mijenja. U stručnim školama povećava se obim praktične nastave, uvedeno je dualno obrazovanje, dok se na fakultetima uvodi praktična nastava koja se ocjenjuje, odnosno praktični rad se tokom studiranja kreditno vrednuje. Reformisani sistem obrazovanja će omogućiti mladim ljudima mnogo brže i lakše zapošljavanje", istakla je ona i podsjetila da Zavod, pored tog programa, realizuje široku lepezu programa aktivne politike zapošljavanja koji nezaposlenim licima daju mogućnost da, u realnom radnom okruženju, steknu praktična znanja i povećaju zaposlenost.

■ VELIKO INTERESOVANJE

Poslodavcima Program omogućava da prepoznaju potrebe za određenim kadrom i radno ga angažuju po isteku stručnog osposobljavanja. Za ovu, osmu, generaciju visokoškolaca iskazano je veliko interesovanje poslodavaca. Ponudili su ukupno 11.613 slobodnih mjesta, preko 600 mjesta više nego prošle godine. Više od polovine pozicija je iz realnog sektora. Preciznije 7.249 je iz privatnog, a 4.364 iz javnog sektora. Najveće interesovanje poslodavci su iskazali za oblast ekonomije, građevine, prava, turizma, arhitekture, internet tehnologija, jezika i turizma. Godišnje se u osposobljavanje u prosjeku uključi između 3.000 i 3.500 diplomaca. Podsjetimo, kroz Program stručnog osposobljavanja lica sa visokim obrazovanjem, kroz sedam prethodnih ciklusa, prošlo je 23.914 visokoškolaca. Devetomjesečno stručno osposobljavanje, tokom koga korisnici imaju naknadu u neto iznosu 50 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini, podrška je obrazovanju mladih i podsticaj da dokazivanjem u radnom okruženju lakše dođu do zaposlenja. Na ovaj način se istovremeno poslodavci motivišu na otvaranje novih radnih mjesta. Korisnicima Programa se devet mjeseci provedenih kod poslodavca priznaje kao radno iskustvo u trajanju od 12 mjeseci i kao uslov za polaganje odgovarajućeg stručnog ispita sa stečenim visokim obrazovanjem.

■ RADNI ANGAŽMAN NASTAVI SKORO POLOVINA KORISNIKA

Prema analizi koju je sprovelo Ministarstvo prosvjete, u saradnji sa Poreskom upravom, oko 50 odsto korisnika nakon završenog Programa stručnog osposobljavanja nastavlja radni angažman kod istog ili drugog poslodavca. Inače, prema posljednjim podacima Zavoda za zapošljavanje, na evidenciji nezaposlenih se nalazi 7.229 ili 19,25 odsto lica sa visokim obrazovanjem, od kojih su 233 specijalisti, masteri i magistri i 16 doktora nauka. U ukupnom broju nezaposlenih, visokoškolci učestvuju sa 19,25 odsto, što je nešto manje nego u istom periodu prošle godine, kada je učešće visokoškolaca iznosilo 19,64 odsto. Nominalno je došlo do smanjenje broja visokoškolaca za 907 ili 11,14 odsto. Poređenja radi, u uporednom periodu prošle godine je bilo 41.413 nezaposlenih lica, od čega je bilo 8.136 visokoškolaca.

23 HILJADA 914 VISOKOSKOLACA PROŠLO JE KROZ PROGRAM STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA LICA SA VISOKIM OBRAZOVANJEM KROZ SEDAM PRETHODNIH CIKLUSA

Originalni članak  možete preuzeti ovdje.

Naši partneri
ZZZCG Logo