Pobjeda, 15. april 2021.
PODGORICA-Zavod za zapošljavanje Crne Gore pokrenuo je novi program obuke na radnom mjestu "Aktiviranje žena. Programom je predviđeno uključivale od 55 do 60 nezaposlenih žena starosti od 25 do 34 godine, koje imaju djecu predškolskog uzrasta i koje su ostale bez posla od sredine marta 2020. godine zbog pandemije korona virusa ili su se u tom periodu prijavile na evidenciju nezaposlenih, a koje su voljne da rade ali su neaktivne zbog nedostatka pristupa uslugama staranja o djetetu. Za realizaciju Pilot projekta "Aktiviranje žena zaduženje Zavod za zapošljavanje Crne Gore u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada.
POZIV POSLODAVCIMA DO 25. APRILA
-Pozivaju se poslodavci da se prijave na poziv, koji je objavljen u sredstvima javnog informisanja, na zvaničnom sajtu Zavoda za zapošljavanje www.zzzcg.me, kao i na oglasnim tablama Biroa rada Podgorica i Biroa rada Bijelo Polje, kako bi se zajedničkim pristupom pomoglo nezaposlenim ženama da kroz obuku na radnom mjestu steknu adekvatno radno iskustvo, praktična znanja i poboljšaju svoje Šanse za zapošljavanje.
Poziv poslodavci maje otvoren do 25. aprila u 15 časova i osim finansijske podrazumijeva i mentorsku podršku tokom realizacije. Prijavu na Poziv ne mogu podnijeti poslodavci iz javnog sektora, kao ni poslodavci koji djelatnost obavljaju u sektoru usluga povezanih sa izvoznom djelatnosti i sektoru primarne poljoprovrede i ribarstva saopšteno je iz Zavoda.
Sva pitanja vezana za poziv poslodavcima za realizaciju obuke na radnom mjestu zainteresovani mogu postaviti elektronskim putem na e-mail: osposobljavanje@zzzcg.me
SUBVENCIONISANA OBUKA NA RADNOM MJESTU
Mjere podrške podrazumijevaju savjetovanje o zapošljavanju, profilisanje, traženje posla i podršku tokom trajanja programa osmišljenog na osnovu njihovih individualnih potreba, mjesečnu nadoknadu koja se isplaćuje do šest mjeseci i/ili paušalni doprinos za troškove njege djeteta predškolskog uzrasta koja se isplaćuje do šest mjeseci s ciljem ubrzanja ulaska žena na tržište rada. Ukupna raspoloživa sredstva za finansiranje Pilot projekta "Aktiviranje žena iznose 91.500 eura koja će omogućiti uključivanje najmanje 55-60 žena u program aktivacije. Mjesečna nadoknada za troškove njege djeteta plaćaće se iz budžeta projekta. Učešće Zavoda u finansiranju opravdanih troškova obuke na radnom mjestu zavisi od broja učesnica programa i na mjesečnom nivou iznosi 255 eura, po učesnici, što je ekvivalent od 70 odsto ukupnih troškova rada na nivou minimalne zarade za zaposlenu učesnicu. Ova sredstva će se isplaćivati mjesečno (tri ili šest mjeseci, u zavisnosti od prepreka koje će biti identifikovane kod nezaposlenih lica, učesnica programa), a nakon podnošenja dokaza o isplaćenim zaradama, porezima i doprinosima za socijalno osiguranje za zaposlene učesnice, od strane poslodavca. U Zavodu očekuju veliko interesovanje žena, ali i poslodavaca, koji će, između ostalog, kroz ovaj program popuniti upražnjena radna mjesta, ali i naći adekvatne radnike uz navedenu podršku.
O PROJEKTU
Projekat je dio zajedničke akcije UN-a u Crnoj Gori, koja ima za cilj da podrži uključivanje mladih na tržište rada kroz bolje programe i usluge aktivacije. U tom smislu, Međunarodna organizacija rada (MOR) je, usljed pandemije kovid-19, a kroz neposrednu saradnju sa Ministarstvom ekonomskog razvoja i Zavodom za zapošljavanje Cme Gore, preoblikovala mjeru aktivacije u inovativni program za aktivaciju mladih žena (25-34 godina života) na trište rada (Activate Women) kroz grantove za nezaposlene žene sa djecom predškolskog uzrasta i kroz subvencionisanu obuku na radnom mjestu, kako bi se i kroz ovaj projekat ublažili efekti pandemije na svijet rada u Crnoj Gori. Ovo iz razloga, što podaci ukazuju da je položaj žena na tržištu rada u Crnoj Gori bio nepovoljan i prije pandemije kovid-19 i prateće ekonomske krize. Pandemija je dodatno istakla ranjivost njihovog položaja. Prema procjenama MOR-a, žene čine većinu ranjive radne snage u poljima koja su najteže pogođena socijalnim udaljavanjem i pandemijom kovid-19, koja je mnoge zaposlene majke ostavila bez opcija za brigu o djeci tokom radnog vremena.
U 2019. godini stopa aktivnosti žena (15-64) u Crnoj Gori iznosila je 59,1 odsto (u odnosu na 50,4 odsto u 2011. godini), u poređenju sa 73,3 odsto kod muškaraca. Iste godine stope zaposlenosti žena iznosile su 49,7 odsto (62,3 odsto za muškarce), a stope nezaposlenosti 15,9 odsto (u poređenju sa 15 odsto za muškarce). Među neaktivnim ženama, više od trećine (31,5 odsto) bilo je neaktivno zbog porodičnih i drugih briga (27.200 žena, od kojih je 10.900 spremno da radi).
Originalni članak možete preuzeti ovdje.