Pobjeda, 10.09.2017. godine
PODGORICA – Zavod za zapošljavanje je tokom proteklih osam godina uložio pet million aeura i kroz program javnog rada pružio tehničku podršku i pomoć za 2000 lica sa invaliditetom - u obrazovanju i u obavljanju osnovnih životnih funkcija. Taj program od javnog interesa realizuje se u saradnji sa partnerima: vaspitno – obrazovnim ustanovama, dnevnim centrima i civilnim sektorom.
Iz Zavoda za zapošljavanje Pobjedi je saopšteno da je Ministarstvo prosvjete, nakon osam godina, ljetos počelo licenciranje asistenata u nastavi i preuzelo njihovo zapošljavanje i finansiranje od tekuće školske godine.
U ovoj godini obezbijeđena je socijalna podrška za oko 550 lica sa invaliditetom, zapošljavanjem nezaposlenih iz evidencije Zavoda na poslovim aasistenata. Angažovanjem 270 asistenata u nastavi pružena je pomoć i podrška, za isti broj lica sa posebnim obrazovnim potrebama u vaspitno – obrazovnim ustanovama. Zapošljavanjem još toliko personalnih asistenata omogućena je i pomoć osobama sa smetnjama u razvoju u kući, centru ili udruženju.
- Javni rad »Personalni asistent« i dalje se realizuje o trošku Zavoda. Cilj tog programa je pružanje pomoći u obavljanju osnovnih životnih funkcija licima sa invaliditetom u centrima i udruženjima. Iskustva u realizaciji tog programa nedvosmisleno ukazuju na njegovu višestruku korist - za same korisnike i njihove roditelje, ali i za ostalu djecu koja se od najranijeg uzrasta senzibilišu za prihvatanje različitosti, što je jedan od ključnih uslova za sprečavanje diskriminacije. Javni rad »Personalni asistent« organizuje se u saradnji sa javnim i civilnim sektorom, kažu u Zavodu.
Strategijom inkluzivnog obrazovanja, kao i Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti kao jedna od usluga socijalne i dječije zaštite definisana je personalna asistencija i asistencija u nastavi.
-Asistenti u nastavi su važna karika inkluzije. Oni doprinose unapređenju kvaliteta inkluzivnog obrazovanja i omogućavaju da škola obezbijedi dobru edukaciju svim učesnicima, nezavisno od njihovih različitih mogućnosti. Asistentova uloga je da pruži tehničku pomoć djetetu sa posebnim obrazovnim potrebama, nastavniku i čitavom razredu, zavisno od potrebe u datom trenutku.
U Zavodu objašnjavaju da je personalna asistencija socijalni servis. Njome se, kao programom socijalne podrške, pruža podrška i pomoć u osposobljavanju za aktivnosti svakodnevnog života u kući i u specijalizovanim ustanovama djeci i omladini sa smetnjama u razvoju, socijalno isključenoj djeci i njihovim porodicama.
-Velika potreba za ovom vrstom pomoći, radi ublažavanja problema socijalne izolacije djece i omladine sa smetnjama u razvoju, dovela je prije nekoliko godina do ozbiljnijeg uključivanja Zavoda u rješavanje tog problema, kroz projekat javnih radova usmjeren na angažovanje značajnog broja lica sa evidencije nezaposlenih kao personalnih ili asistenata u nastavi - kažu u Zavodu za zapošljavanje.
Pravovremena uključenost djece sa teškoćama u razvoju u obrazovnisistem, još od vrtića ima višestruke koristi za samu djecu i njihovu socijalizaciju, ali i za roditelje, koji mogu da rade dok djeca pohađaju školu ili vrtić. Sa druge strane, priliku da rade dobijaju nezaposleni prosvjetne struke: vaspitači, učitelji razredne nastave.
U Zavodu naglašavaju da je nacionalna služba zapošljavanja prepoznala oblast socijalne i dječije zaštite kao proctor za otvaranje novih radnih mjesta. Podsjećaju da su utvrđene djelatnosti od javnog interesa za tekuću godinu: društvena briga o djeci i mladima, zaštita lica sa invaliditetom, zaštita životne sredine, pomoć starim licima, obrazovne, kulturne i druge djelatnosti od javnog interesa.
Za njegustarih 5,2 miliona
Prepoznajući značaj socijalno –psihološke podrške i pomoći starim i socijalno ugroženim licima Zavod od 2005. godine, realizuje program javnog rada »Njega starih lica«.
Cilj programa je pružanje pomoći starim licima u stanju socijalne potrebe i podizanje kvaliteta njihovog života, kao i radna i socijalna uključenost nezaposlenih. Taj javni rad se organizuje u saradnji sa opštinama, javnim ustanovama, opštinskim organizacijama Crvenog krsta i civilnim sektorom. U periodu od 13 godina, zaključno sa krajem avgusta ove godine, za realizaciju programa njege starih, Zavod je potrošio 5.222.950 eura.
U Zavodu za zapošljavanje podsjećaju da su asistenti u nastavi drugi program Zavoda koji je prerastao u državnijavni rad, nakon ,,Njege starih lica”. Uz to, Zavod je ,,proizveo” novo zanimanje -gerontodomaćica, koje naš obrazovni sistem ne produkuje.
Članak možete preuzeti ovdje.