Dnevne novine, 01.11.2017. godine
Zavodu za zapošljavanje dostavljeni su odštampani rezultati uspješno realizovanog IPA projekta "Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost". Riječ je o publikacijama: izvještajima, analizama, priručnicima, preporukama...
Cilj projekta "Aktivne mjere tržišta rada za zapošljivost" je povećanje djelotvornosti mjera aktivne politike zapošljavanja u Crnoj Gori.
■ KADAR
Svrha projekta je bila da unaprijedi funkcionisanje, djelotvornost i efikasnost Ministarstva rada i socijalnog staranja i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, da obezbjedi bolju usklađenost između ponude i tražnje na tržištu rada u smislu vještina radne snage i da unaprijedi usluge koje ZZZCG pruža klijentima u cilju povećanja zapošljivosti nezaposlenih i neaktivnih lica, sa naglaskom na dugoročno nezaposlene žene i mlade.
Prva komponenta projekta je bila fokusirana na obučavanje zaposlenih u Ministarstvu rada i socijalnog staranja i Zavoda za zapošljavanje.
"Urađena je, uz značajnu podršku Zavoda, analiza potreba za obukama, okvir za program obuka sa 12 modula obuka je razvijen, 17 trenera za sprovođenje programa psihosocijalne rehabilitacije je obučeno i nadgledano, više od 200 eksperata iz MRSS i ZZZCG je obučeno. Pripremljen je "Priručnik za izradu, upravljanje, praćenje i evaluaciju aktivnih mjera za zapošljivost", a realizovane su i dvije studijske posjete zemljama članicama EU. Novi treneri su održali osam modula obuka za 124 kolege u svim područnim kancelarijama, sa fokusom na novim metodama rada sa tražiocima posla i poslodavcima, za Dnevne novine objašnjava tim lidet projekta mr Stojan Zagorc.
■ USLUGE
Kroz drugu komponentu konsultant je pripremio izvještaje o analizama, izradio "Novi set aktivnih mjera tržišta rada za zapošljavanje u Crnoj Gori" i razvio Priručnik "Usluge i načini rada sa tražiocima posla i poslodavcima". Novi pristup u izradi, sprovođenju i upravljanju aktivnim mjerama testiran je kroz pilot projekat. Rezultati monitoringa i evaluacije potvrdili su obrazloženje za novorazvijenim pristupom.
Bolja usklađenost između ponude i tražnje na tržištu rada na osnovu potreba poslodavaca u budućnosti, naglašava Zagorac, treba da bude postignuta korišćenjem novorazvijene metodologije i metodologije predviđanja kako je i opisano u Priručniku "Program/Metodologija i instrumenti za predviđanje trendova na tržištu rada na osnovu potreba poslodavaca".
U okviru treće komponente projekta, konsultant je pružio podršku u sprovođenju grant šeme, usmjeravanjem i mentorstvom u sprovođenju dodjeljenih grant ugovora. Urađene su "Smjernice za aplikante", obučeni treneri za pripremu projekata za aktivne mjere tržišta rada na lokalnom nivou, uključujući pripremu projekata za Evropski socijalni fond (ESF). Održane su obuke za 20 potencijalnih aplikanata, kako bi im pružili pomoć u sticanju adekvatnog znanja za pripremu projektnih prijedloga i za apliciranje za buduće strukturne fondove.
Članak možete preuzeti ovdje.