Dnevne novine, 05.03.2020. godine
Bespovratna sredstva za samozapošljavanje iz fondova Evropske unije, od tri do 7,5 hiljada eura, dobilo je 94 nezaposlena lica sa evidencije Zavoda. Sa budućim preduzetnicima ugovore je potpisao direktor Zavoda za zapošljavanje (ZZZCG) Suljo Mustafić.Ovaj projekat je dio 18 miliona vrijednog Programa EU-CG za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu. Finansiran je od Evropske unije posredstvom Delegacije EU u Crnoj Gori. Programom grantova za samozapošljavanje koordinira Ministarstvo rada i socijalnog staranja dok je ugovaračka institucija Ministarstvo finansija, odnosno Direktorat za ugovaranje i finansiranje EU pomoći.
■ ZA NOVE PREDUZETNIKE
Crna Gora, kao zemlja koja teži da postane članica EU, neophodno je da ostvari inkluzivni rast istakao je šef Sektora za saradnju u delegaciji EU u Crnoj Gori, Hermann Spitz.
"Konkretan cilj je podstaći novo preduzetništvo i pružiti pomoć na kreiranju i razvoju ekonomski efikasnih i održivih malih i srednjih preduzeća. Ova bespovratna sredstva posebno će podržati ranjive grupe, stvoriti nove biznise i otvoriti nova radna mjesta za žene, mlade i dugoročno nezaposlene. Posebno se nadamo postizanju veće ravnoteže u zastupljenosti polova u sektoru samozapošljavanja, koji u Crnoj Gori pretežno vode muškarci. I zaista, gotovo polovinu korisnika grantova čine žene, što je veliki uspjeh. Takođe je veoma ohrabrujuće što je priličan broj ovih grantova dodijeljen novim preduzetnicima na sjeveru države. Ovo je bitno jer će uticati na značajne razlike u stopama aktivnosti među regijama. Međutim, u budućim pozivima za dostavljanje predloga projekata moramo nastojati da angažujemo više mladih", poručio je Spitz.
■ KONKRETNA PODRŠKA EU
Direktor ZZZCG Suljo Mustafić kazao je da EU dodijeljenim grantom doprinosi povećanju zaposlenosti, podsticaju preduzetništva, odnosno stvaranju preduslova za otvaranje novih radnih mjesta.
"Posebnu zahvalnost želim iskazati Evropskoj uniji koja, preko Programa grantova za samozapošljavanje vrijednog 3.5 miliona eura, pomaže buduće preduzetnike u našoj državi. Posrijedi je nastavak uspješne saradnje između Evropske komisije i Vlade Crne Gore, u ovoj oblasti", istakao je Mustafić.
Da je ovo konkretna podrška crnogorskoj privredi i preduzetništvu na državnom nivou, ističe Mustafić, govori podatak da su 94 nezaposlene osobe sa evidencije Zavoda, kroz prvi Javni poziv, dobile bespovratna sredstva od EU. "Korisnicima će, u roku od 30 dana, biti direktno uplaćen iznos do 80 odsto sredstava. Preostali dio biće im uplaćen nakon dostavljanja svih dokaznih dokumenata o prihvatljivim troškovima, nastalim tokom izvođenja projekta - precizirao je Mustafić napominjući da podsticajna sredstva, od tri do 7.5 hiljada eura, jesu bespovratna ali je obaveza korisnika da ih namjenski utroši", anvodi Mustafić. Novoregistrovana djelatnost, kako je rekao, mora raditi najmanje 12 mjeseci.
"Korisnicima granta želim mnogo uspjeha pri realizaciji biznis ideje. Nadam se da ćete dodijeljena, bespovratna, sredstva domaćinski i na pravi način iskoristiti, za pokretanje i vođenje sopstvenog biznisa. Kroz novouspostavljene biznise obezbijedićete bolje uslove života za sebe i svoju porodicu, dajući tako puni doprinos zajednici u kojoj živite. U ovu priču ste ušli kao nezaposlene osobe sa evidencije Zavoda. Od danas ste, zahvaljujući podšci evropskih fondova, budući preduzetnici" poručio je Mustafić.
■ CILJ AKTIVNOSTI POVEĆANJE ZAPOŠLJIVOSTI
Kada je riječ o podršci u okviru oblasti zapošljavanja i tržišta rada, kroz ovaj Program je za različite aktivnosti u cilju povećanja zapošljivosti i otvaranja novih radnih mjesta izdvojeno 8,7 miliona eura, kazala je generalna direktorica Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova Ljiljana Simović.
"Za oblast zapošljavanja iz ovog programa, najveći dio je donacija EU Crnoj Gori u vrijednosti od 15 miliona, dok Vlada učestvuje sa oko 2,7 miliona eura", precizirala je tom prilikom Simović i objasnila da je od 18 miliona eura, za sektor zapošljavanja opredijeljeno 8,7 miliona eura.
"Za podršku samozapošljavanju o kojoj ovom prilikom govorimo, a koju sprovodimo u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje, namijenjeno je 3,5 miliona eura. Pored toga opredijelili smo i 1,6 miliona eura za deficitarna zanimanja, 2,7 miliona eura za manje razvijene opštine, kao i 470.000 eura za projekat jačanja lokalnih inicijativa", navela je Simović i dodala da aktivnosti koje sprovode sa relevantnim institucijama, prije svega DEL EU u Crnoj Gori, zatim Ministarstvom finansija CFCU, Zavodom za zapošljavanje, Ministarstvom prosvjete, Ministarstvom nauke, Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, Upravom za javne radove upravo govore o pripremanju crnogorske administracije i institucija za korištenje Evropskog socijalnog fonda po ulasku u EU. Kako je dodala, ove aktivnosti ispunjavanju zatvarajućeg mjerila koje nas poziva na uspostavljanje administrativnih kapaciteta za buduće korištenje Evropskog socijalnog fonda.
PRILIKA KOJA SE NE PROPUŠTA
Slađana Spaić je jedna od 94 korisnika Programa grantova za samozapošljavanje. Ona je prva u EU info centru potpisala ugovor o saradnji sa direktorom ZZZ Suljom Mustafićem.
"Dobijena sredstva iz pretpristupnih fondova EU iskoristiću za pokretanje sopstvenog biznisa. Planiram da osnujem "Relax centar" za djecu u kome će se realizovati program iz Engleske za relaksaciju. U okviru Centra roditeljima i djeci će biti na raspolaganju zabavni i edukativni program", kazala je Spaić.
Za Bojanu Perović iz Nikšića bespovratna podrška Zavoda za zapošljavanje je ostvarenje sna. Dugo izrađuje nakit i suvenire ali tek sada, kako je kazala, sa dobijenim novcem može da pokrene svoj biznis.
"Intenzivnije o nekom pokretanju biznisa razmišljam unazad dvije godine. Međutim taj finansijski momenat je bio ključan i uticao na to da ja ne otvorim svoju firmu i ovo je stvarno prilika koju nijesam smejala da propustim. Ukoliko posao bude išao kako sam zamislila planiram da zaposlim još nekoga", najavila Perović.
Nenad Štrbac, budući preduzetnik iz Podgorice, bez posla je bio dugi niz godina. "Do sada sam radio samo neke honorarne poslove i ovo je bila prilika koja se ne propušta. Za ovaj grant sam se prijavio jer sam pratio situaciju na sajtu Zavoda. U dogovoru sa mojom porodicom sam krenuo u ovu priču, uspio sam da dobijem sredstva od Zavoda i EU jer stvarno vjerujem da posao kojim želim da se bavim ima perspektivu. U pitanju je snimanje zvuka i tona i to je nešto što sam želio odavno. Dobio sam 7.5 hiljada eura i iskoristiću ih za kupovinu opreme. Država će od mene imati srećnog građanina koji će raditi u Crnoj Gori i koji sigurno nigdje neće otići", poručio je Štrbac.
Drugi javni poziv za nezaposlene sa evidencije, koji žele da konkurišu za Program grantova za samozapošljavanje, biće objavljen 30. marta tekuće godine. Pravo da se prijavi imaće svako nezaposleno lica koje je evidenciji Zavoda za zapošljavanje, najmanje četiri mjeseca, na dan objave poziva. Plan je da se, kroz tri jednogodišnja ciklusa, iz evropskih fondova podrži najmanje 400 novih preduzetnika. U ovu priču ste ušli kao nezaposlene osobe sa evidencije Zavoda. Od danas ste, zahvaljujući podšci evropskih fondova, budući preduzetnici.
NAJBRŽI PUT DO ZAPOŠLJAVANJA SU SEZONSKI POSLOVI
Najbrži put do zaposlenja mladih osoba, u procesu obrazovanja, su upravo sezonski poslovi. Radeći sezonski oni stiču radne navike i iskustvo, pomažu kućni budžet i lakše se pripremaju za narednu školsku ili studentsku godinu.
Budući da je zadatak Zavoda za zapošljavanje Crne Gore da ohrabri mlade da, kroz prvi izlazak na tržište rada, donesu prave odluke i da i ove sezone rade na našem Primorju - predstavnici Zavoda su i ove godine promovisali sezonsko zapošljavanje na Sajmu "Summer job 2020". Sajam u Podgorici, na kojem je učestvovalo 33 poslodavca, organizovali su Karijerni centar Univerziteta Crne Gore i Studentski parlament Univerziteta Crne Gore, a otvorio ga je rektor Univerziteta Crne Gore dr Danilo Nikolić.
Imajući u vidu značaj sezonskog zapošljavanja za razvoj karijere i za sticanje vještina primjenljivih na sve buduće poslovne angažmane Zavod je i ove godine pripremio elektronsku prijavu za studente i maturante za rad na sezonskim poslovima.
Elektronska prijava je aktivna na sajtu Zavoda www.zzzcg.me. Na početnoj strani nalazi se polje Prijava učenika i studenata za sezonske poslove. Klikom na njega otvara se upitnik, koji je potrebno popuniti.
Uloga Zavoda za zapošljavanje je da poveže poslodavca i mladu osobu koja je zainteresovana za posao u sezoni, a poslodavac u konačnom bira kandidata.
Za detaljnije informacije zainteresovani mladi, svakog radnog dana, od 8 do 14 časova, mogu doći u Centar za informisanje i profesionalno savjetovanje (CIPS) u svom gradu ili u najbliži biro rada Zavoda.
33 POSLODAVCA UČESTVOVALA SU OVE GODINE NA SAJMU SUMMER JOB 2020
Za detaljnije informacije zainteresovani mladi, svakog radnog dana, od 8 do 14 časova, mogu doći u Centar za informisanje i profesionalno savjetovanje (CIPS) u svom gradu ili u najbliži biro rada Zavoda.
Originalni članak možete preuzeti ovdje.