Dnevne novine, 06.09.2018.godine
Crna Gora, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, kroz proces posredovanja pri zapošljavanju naših građana u inostranstvu, razvija svoje kapacitete za punopravno članstvo u EURES mreži – mreži javnih službi za zapošljavanje zemalja Evropskog ekonomskog prostora (zemlje EU, Lihtenštajn, Švajcarska i Island) i Norveške, koju koordinira Evropska komisija.
“Svrha EURES-a je pružanje informacija, savjetovanja i usluga posredovanja poslodavcima i tražiocima zaposlenja, ali i svim građanima koji smatraju da im može koristiti princip slobodnog kretanja ljudi”, objašnjava načelnica Odsjeka za EURES i međunarodno posredovanje u zapošljavanju mr Gordana Vukčević. Među ciljevima EURES-a Vukčević navodi: promovisanje razvoja jedinstvenog evropskog tržišta rada otvorenog svim radnicima država članica EU-a, razmjena informacija o slobodnim radnim mjestima, kao i transparentnost i razmjena informacija o pojedinim nacionalnim - regionalnim tržištima rada i životnim i radnim uslovima.
Inače, EURES mreža je uspostavljena kao osnova za omogućavanje jednog od temeljnih principa EU – slobodnog kretanja ljudi, koje se ogleda u podsticanju mobilnosti radne snage između država članica EU, što je važan faktor ostvarivanja unutrašnjeg tržišta.
“Uprkos garantovanim pravima, radnu snagu u EU karakteriše mala prostorna i profesionalna pokretljivost. Prema tome, zajamčena sloboda kretanja radnika i stručnjaka u EU nije iskorištena u velikoj mjeri. Nizak stepen mobilnosti radne snage u EU ima negativne posljedice na privredni rast, zaposlenost i stručnu osposobljenost radne snage. Svjesna ovog problema, EU nastoji da ukloni pomenute prepreke različitim mjerama koje imaju za cilj poboljšanje stanja zaposlenosti i podsticanje mobilnosti radne snage”, ističe Vukčević.
Ovu problematiku obuhvata, podsjeća naša sagovornica, Pregovaračko poglavlje 2 – Sloboda kretanja radnika. Završna mjerila za zatvaranje ovog poglavlja biće dostizanje administrativnih i tehničkih kapaciteta koje će omogućiti da i Crna Gora ispuni kriterijume slobode kretanja unutar EU.
Vukčević naglašava da su uslovi života i rada u EU isti za sve građane, bez obzira na njihovo državljanstvo i porijeklo. Međunarodni zakoni garantuju stranom državljaninu potpuno ista prava kao i domicilnom stanovništvu.
Originalni članak možete preuzeti ovdje.