21. Stručna konferencija Centra javnih službi za zapošljavanje zemalja Jugoistočne Evrope/ CPESSEC održana je 22. Septembra, kao nastavak Direktorske konferencije koja je održana dan ranije.
Tema Stručne konferencije je bila »Obrazovni programi, znanja, vještine i ishodi učenja – usklađenost sa potrebama tržišta rada danas i u budućnosti«. Rad i ove konferencije je organizovan u formi panel diskusije, a Konferenciji su prisustvovali predstavnici javnih službi za zapošljavanje Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Mađarske, Sjeverne Makedonije, Rumunije, Slovenije, Turske i Crne Gore.
Uvodna izlaganja su imali gđa. Cristina Mereuta iz Evropske fondacije za obuku i g. Mladen Perazić iz Privredne komore Crne Gore.
Cristina Mereuta, Viša ekspertica za razvoj ljudskog kapitala - koordinatorka za aktivne politike tržišta rada je pojasnila značaj 2023. godine koja je proglašena za Evropsku godinu vješina. Naime ove godina se naročito promoviše način razmišljanja o prekvalifikaciji i usavršavanju, jačanju konkurentnosti kompanija (posebno malih i srednjih preduzeća), o realizaciji digitalne i zelene tranzicije - na društveno pošten, inkluzivan i pravedan način. Fokus je na motivisanju što većeg broja odraslih da učestvuju u programima cjeloživotnog učenja i obrazovanja odraslih radi povećanja nivoa vještina shodno potrebama tržišta rada i radi sticanja kvalifikacija. U tom smislu se kontinuirano prilagođavaju programi obuke i načini pružanja obuke, kako bi što više odraslih bilo uključeno u proces obrazovanja odraslih, od osnovne pismenosti do viših stručnih kvalifikacija.
Mladen Perazić, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet u Privrednoj komori Crne Gore, je u uvodnom izlaganju posebnu pažnju posvetio osavremenjavanju procesa učenja i korišćenja novih tehnologija, razvoju sistema obrazovanja odraslih u Crnoj Gori, kao i učešću Privredne komore i poslodavaca u kreiranju obrazovnih programa za potrebe privrede. Ukazao je na neophodnost koordinacije i saradnje svih aktera u društvu, te stalnog prilagođavanja obrazovnih programa i načina pružanja obuke odraslima u skladu s promjenama na tržištu rada, privrednim kretanjima i informacionim tehnologijama. Naglasio je da se poslodavci kontinuirano suočavaju sa nedostatkom kvalitetne radne snage, zbog odliva obrazovanog kadra i zbog nepovoljne kvalifikacione strukture kao i neusklađenosti vještina između obrazovnog sistema i tržišta rada. Naglašava i da je velika odgovornost na državi da stvori i prilagođava sistem obrazovanja i obuke shodno potrebama privrede, kao i da obezbijedi stabilnost sistema.
Cilj Stručne konferencije CPESSECa je bio da se podstakne diskusija o ulozi javnih službi za zapošljavanje u dijelu usklađenosti ukupnog procesa obrazovanja s potrebama tržišta rada. Naime, intenzitet promjena na tržištu rada, stvaranje novih zanimanja i potreba za usavršavanjem vještina zahtijevaju stalno unaprjeđenje sistema formalnog i neformalnog obrazovanja. Uspjeh sadašnjeg obezbjeđivanja adekvatne radne snage poslodavcima, kao i podrška u razvojnim planovima, zavisiće od sistemskog odgovora institucija sistema i od doprinosa poslodavaca.
Panelisti su analizirali dosadašnju usklađenost osnovnih programa, stečenih znanja i vještina sa potrebama poslodavaca te razmijenili iskustva o mjerama i aktivnostima javnih službi za zapošljavanje u ovom procesu. U fokusu diskusije je bila usklađenost obrazovnih programa, u formalnom i neformalnom obrazovanju, sa potrebama tržišta rada; nedostatak kvalifikovane radne snage pretežno u primarnim privrednim granama, u kvalitativnom i kvantitativnom smislu; manjak vještina i nizak nivo motivacije odraslih za dodatno obrazovanje i osposobljavanje; identifikacija potreba tržišta rada putem različitih alata, kao što je anketa poslodavaca; unaprjeđenje funkcionisanja tržišta rada kroz mjere aktivne politike zapošljavanja, s akcentom na ranjive grupe; dostupnost digitalnih servisakorisnicima usluga - i tražiocima posla i poslodavcima, i, ono što je veoma značajno - unaprjeđivanje saradnje sa socijalnim partnerima i ulaganja zajedničkih napora u cilju postizanja bolje integracije tražilaca zaposlenja na tržište rada.
Predstavnici zemalja članica CPESSEC-a su tokom diskusija prezentovali stanje na tržištu rada u svojoj državi u dijelu usklađenosti osnovnih programa, stečenih znanja i vještina, sa potrebama poslodavaca i razmijenili iskustva o dobrim praksama u ovoj oblasti, na osnovu kojih su donijeti zaključci i preporuke koji treba da budu vodilja za naredni period.
Konstatovano je da je, u pogledu stanja na tržištu rada, veoma teško davati prognoze ili predviđati koja će znanja i vještine biti tražena u budućnosti, jer se potrebe tržišta rada veoma brzo mijenjaju. Ipak, na javnim službama je da ih, kroz kontinuiranu komunikaciju sa poslodavcima i ostalim socijalnim partnerima, blagovremeno identifikuju kako bi pružile brze odgovore na ove izazove.
Neophodno je redizajnirati i inovirati usluge i mjere koje realizuju javne službe za zapošljavanje, što podrazumijeva intenzivniji razvoj IT sistema i razvoj on-line servisa, efektnije ciljanje programa za podršku zapošljavanju, uvođenje vaučera za obuku i drugo.
Obrazovanje odraslih treba da se odvija kroz pružanjekraćih modela obuke od tradicionalnih, koji se razvijaju širom Evrope i svijeta, kao odgovor na potražnju za fleksibilnijim oblicima obrazovanja i obuke. Pored toga, potrebno je razvijati programe koji će doprinijeti podizanju nivoa motivacije kod odraslih za obrazovanje i osposobljavanje, kontinuirano promovisati kulturu cjeloživotnog učenja i razvijati usku saradnju s obrazovnim ustanovama u realizaciji ovog cilja. Fokus mora da bude na vještinama, jer će razvoj vještačke inteligencije usloviti potrebu intenzivnijeg razvoja vještina, a javne službe za zapošljavanje treba da budu osposobljene da ih prepoznaju i kreiraju odgovarajuće programe.
Posebno je potencirana potreba za jačanjem saradnje sa socijalnim partnerima i svim ostalim relevantnim akterima, kako bi se zajedničkim naporima pružala podrška tražiocima zaposlenja da se lakše integrišu na tržištu rada i istovremeno pomagalo poslodavcima da obezbijede potrebne ljudske resurse.
Shodno smjernicama Centra javnih službi za zapošljavanje zemalja Jugoistočne Evrope, zemlja članica predsjedava Centrom godinu dana, a predsjedavanje se rotira po abecednom redu. Zavod za zapošljavanje Crne Gore je ove godine predsjedavao CPESSECom, nakon deset godina.
Nacionalna agencija za zapošljavanje Sjeverne Makedonije je u decembru 2022. godine predala predsjedavanje CPESSECom Zavodu za zpošljavanje Crne Gore, da bi na kraju ovog događaja predsjedavanje bilo predato Nacionalnoj službi za zapošljavanje Rumunije.
Tom prilikom je VD direktora Gzim Hajdinaga zahvalio svim uvodničarima, učesnicima i panelistima na učešću i konstruktivnoj raspravi. Naglasio je značaj ovakvih okupljavanja za razmjenu znanja i iskustava, kao iza buduću, bliskiju saradnju zemalja članica CPESSECa. Naglasio je značaj tema o kojima je razgovarano tokom prethodna dva dana, jer ove teme u velikoj mjeri pogađaju ne samo zemlje učesnice već i Evropu i šire. Poželio je sreću kolegama iz Nacionalne agencije za zapošljavanje Ruzmunije i uspješno predsjedavanje 2024. godine.
Predsjednik Nacionalne Agencije za zapošljavanje, g. Florin Irinel Cotosman, zahvalio je g. Hajdinagi na gostoprimstvu i čestitao na uspješno organizovanoj konferenciji. Naglasio je da se Nacionalna agencija za zapošljavanje Rumunije suočava sa velikim odlivom stručnog kadra, ali i da nastoiji da nadomjesti nedostajuće kadrove u saradnji sa socijalnim partnerima. Služba se kontinuirano razvija, osavremenjuje i modernizuje, na zadovoljstvo nezaposlenih, poslodavaca i svih drugih klijenata. Sa zadovoljstvom preuzima predsjedavanje Centrom javnih službi za zapošljavanje zemalja Jugoistočne Evrope i poziva na ponovno okupljanje naredne godine u Rumuniji.