Realizacijom Programa Evropske unije i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu trebalo bi da budu povećane mogućnosti zapošljavanja onih lica koja su u riziku od isključenosti sa tržišta rada, društvene marginalizacije i siromaštva. To je poručeno sa konferencije za medije na kojoj je predstavljen Program, vrijedan 18 miliona eura, a koji se finansira iz pretpristupnih fondova EU. Na skupu, u organizaciji Ministarstva rada i socijalnog staranja, govorio je i direktor Zavoda za zapošljavanje Suljo Mustafić.
Do 15.aprila su otvorena dva Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava: “Podrška pružanju usluga socijalne i dječje zaštite” i “Aktivnosti osposobljavanja i obrazovanje za deficitarna zanimanja i za povećanje zapošljivosti RE populacije”.
Generalna direktorica Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Ljiljana Simović kazala je da je cilj Programa da se dobije razvijeno, kohezivno, društvo.
-Želimo da omogućimo zapošljavanje i poboljšanje kvaliteta foralnog i neformalnog obrazovanja i cjeloživotnog učenja, uz socijalno uključivanje osoba u nepovoljnom položaju, kao i da smanjimo rizik od siromastva – kazala je Simović.
Direktor Zavoda za zapošljavanje Suljo Mustafić, tom prilikom, je iskazao punu podršku Zavoda naporima resornog ministarstva da unaprijedi crnogorsko tržište rada, kroz objavljivanje dva Poziva.
-Pozivam sve kandidate da odgovorno i posvećeno pristupe rješavanju ove problematike kao i da se obrate Zavodu radi saradnje i dobijanja adekvatne podrške prilikom uključivanja u mjere APZ. Smanjena budžetska sredstva u odnosu na prošlu godinu, međutim, u značajnoj mjeri, ograničavaju sprovođenje standardnog seta aktivnih mjera. Zato je, pored sredstava koje izdvajamo na nacionalnom nivou, izuzetno značajna svaka podrška koju dobijamo iz fondova EU – kazao je Mustafić.
Kako je dodao direktor Zavoda, očekivanja su da će najmanje 700 nezaposlenih bti osposobljeno za deficitarna zanimanja a posla bi trebalo da bude za najmanje 25%.
-Takođe, planirana je obuka za najmanje 100 nezaposlenih pripadnika romske i egipćanske populacije, za oblasti proizvodnje, usluga i zanata- saopštio je Mustafić.
Zavod je, kako je naveo Mustafić, rezultatima pokazao da je na pravi način koristio sredstva dobijena, kroz projekte tehničke pomoći, u okviru prethodnog Operativnog programa za razvoj ljudskih resursa za period 2012-2013.
-U pojedinačnim projektima sredstva su se kretala od 80 do 200 hiljada eura. Sa druge strane, finasijski ugovori o uslugama bili su jedni od najvećih ikad sprovedenih u Crnoj Gori, u oblasti tržišta rada, i dostizali su vrijednost i preko milion eura – rekao je on.
Ističući da Zavod ima mrežu biroa u svim crnogorskim opštinama, direktor je objasnio da, kao servis blizak građanima, konstantno nastoji da nezaposlenima pruži pomoć i podršku u vidu, besplatnih, usluga, programa i mjera aktivne politike zapošljavanja. Zato je, kako je rekao, i organizaciono i kadrovski u mogućnosti da osavremenjava svoj rad, usvaja i prilagođava, evropske, primjere dobre prakse.
-Namjera Zavoda je da, problem nezaposlenosti rješava sistemski, sa proaktivnim mjerama koje će obuhvatiti i lokalni nivo. Upravo će narednih dana biti održane informativne sesije za potencijalne aplikante u 7 crnogorskih gradova: u Pljevljima, Danilovgradu, Nikšiću, Herceg Novom, Bijelom Polju, Rožajama i Ulcinju. Zaposleni u Zavodu će kroz rad sa tim osobama, senzibilnim pristupom, pokušati da ih osnaže i da im razviju sposobnosti za bolju zapošljivost. Kao odgovorna institucija na tržištu rada, koja ne zapošljava već posreduje u zapošljavanju, dodjelom bespovratnih sredstava doprinijeće povećanju mogućnosti zapošljavanja onih koji su u riziku od isključenosti sa tržišta rada – rekao je Mustafić.
Direktor je najavio i aktivnosti u dijelu podrške samozapošljavanju u Crnoj Gori, kroz poziv za dodjelu bespovratnih sredstava nezaposlenim licima za započinjanje sopstvenog biznisa, koji se očekuje u drugoj polovini ove godine
-Zadovoljstvo mi je da najavim da će Zavod u ovoj i naredne dvije godine biti direktni korisnik Programa grantova za samozapošljavanje i pokretanje sopstvenog biznisa, vrijednog 3,5 miliona eura. Naime, Zavod je aplicirao za direktnu dodjelu sredstava iz IPA fondova, u okviru Sektorskog operativnog programa za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu politiku za period 2015-2017- rekao je direktor.
Zavod će objaviti Javni poziv, vjerovatno, u drugoj polovini ove godine a, bespovratna sredstva od 3,5 miliona eura, bi trebala biti dodijeljena kroz tri jednogodišnja ciklusa. Mogućnost da se prijave imaće lica sa evidencije, prije svega mladi, žene i dugotrajno nezaposleni. Osim finansijske podrške, za minimum 400 grantova za samozapošljavanje, Zavod će kandidatima kroz svoje biroe, obezbijediti obuku i savjetovanje prilikom prijavljivanja i u toku implementacije.
-Očekivanja su da će ovaj Program za samozapošljavanje biti važan činilac u privrednoj aktivnosti i pospješivanju ukupnog ambijenta za razvoj malog biznisa, a time i ukupnog stanja u crnogorskoj privredi – zaključio je direktor Mustafić.
Na Konferenciji povodom predstavljanja Programa EU-CG za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu govorila je i generalna direktorica Direktorata za tržište rada i zapošljavanja u MRSS Edina Dešić, šefica sektora za politike u Delegaciji EU u Crnoj Gori Plamena Halacheva kao i Marija Vukčević iz Ministarstva finansija.