Značaj pravovremenog i tačnog informisanja od presudnog je uticaja i za pojedince koji odlaze da žive i rade u neku drugu državu, kao i za države porijekla i za države – destinacije. Pored omogućavanja brže i lakše integracije pojedinaca i njihovih porodica, sprječavaju se svi oblici nelegalnih migracija i rada »na crno« - poručeno je sa Konferencije „DRIM Transnational Workshop”, održane 24. januara, u Beogradu.
U radu Konferencije, ispred Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, učestvovala je načelnica Odsjeka za EURES i međunarodno posredovanje u zapošljavanju mr Gordana Vukčević.
Inače, Konferencija je dio projekta, započetog prije dvije godine, »Dunavske informacione platforme za ekonomsku integraciju migranata«. Podršku su pružili Transnacionalni program regije Dunava i Evropske Unije, kao i angažovanost osam zemalja u regionu.
-Cilj projekta je da se stvori i ažurira informaciona platforma Kompas Podunavlja (Danube Compass), koja obuhvata brojne korisne informacije za olakšavanje integracije stranaca. Informacije utiču i na poboljšanje kapaciteta institucija i njihove sposobnosti da odgovore na potrebe novopridošlih i već nastanjenih migranata, putem efektivne razmjene informacija o različitim aspektima rada i života u osam zemalja Dunavskog regiona: Austrije, Hrvatske, Češke, Mađarske, Njemačke, Srbije, Slovenije i Slovačke – objašnjava Vukčević.
Pošto je platforma nedavno završena, kako dodaje Vukčević, ova regionalna konferencija je imala za cilj da, kroz iskustvo i primjere dobre prakse drugih zemalja, identifikuje najveće probleme u vezi dostupnosti informacija u svim zemljama regiona koje su uključene u projekat, kao i da razmotri angažovanost državnih institucija u promociji i održivost platforme.
Na konfereciji su predstavljeni uporedni modeli sistema pružanja informacija državljanima i strancima u Kanadi i Švedskoj. Takođe, organizovana je i radionica, sa visokim predstavnicima državnih institucija, učesnika Konferencije.
Skupu su prisustvovali predstavnici: Austrije, B i H, Hrvatske, Kanade, Češke, Njemačke, Mađarske, Srbije,Slovačke, Slovenije, Švedske i Crne Gore.