Na evidenciji Biroa rada Nikšić (prema podacima od 24. decembra) nalazi se 4.218 nezaposlenih, što je za 1.067 manje u odnosu na isti period 2017 godine. Stopa nezaposlenosti u Nikšiću iznosi 16,36% i znatno je niža u odnosu na državni prosjek ( 18 %).
Što se tiče starosne strukture, najzastupljeniji su oni koji se nalaze u dobi između 25 i 50 godina, na evidenciji je njih 2.806. Mladih do 24 godine registrovano je 567, a bez posla su 844 lica starija od 50 godina.
-Kad govorimo o kvalifikacionoj strukturi ,najbrojniji su oni sa srednjim obrazovanjem, njih 1.335 traži zaposlenje. Na evidenciji se nalazi 1.259 visokoškolaca i tri doktora nauka – objašnjava načelnica Područne jedinice Nikšić Rajka Radonjić, dodajući da su poslodavci u nikšićkoj opštini ove godine oglasili 1.117 slobodnih radnih mjesta.
Zaposleno je 614 lica sa evidencije. Najviše je iskazana potreba za srednjom stručnom spremom i visokoškolcima.
-Vladin Program stručnog osposobljavanja završio je 321 visoskoškolac iz Nikšića, a njih 343 dobilo je poslodavca i počeće program osposobljavanja 15 januara – podsjeća Radonjić.
Područna jedinica Nikšić, pored redovnih aktivnosti posredovanja u zapošljavanju, realizovala je i niz programa aktivne politike zapošljavanja.
Programi
Kroz program Stop sivoj ekonomiji, osam visokoškolaca iz Nikšića šest mjeseci su radili na sprečavanju neformalnog poslovanja i asistirali inspektorima u Poreskoj upravi, Upravi policije i Upravi za inspekcijske poslove.
Pilot projekat »Osnaži me i uspjeću« počeo je 25. jula i trajao je do 25. decembra. Radi se o projektu namijenjenom osnaživanju teže zapošljivih kategorija nezaposlenih, pretežno korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice i bivših korisnica naknade za majke sa troje ili više djece,u traženju posla. U ovaj projekat je uključeno 126 nezaposlenih.
Na području koje pokriva PJ Nikšić realizovani su javni radovi, u koje je bilo zaposleno 58 lica sa evidencije. Sprovedeni su “Njega starih lica” (pet lica), “Personalni asistent” (36) i drugi javni radovi iz oblasti zaštite životne sredine, obrazovnih, kulturnih i drugih programa od javnog interesa (17).
Kvalifikacije
-Programe obuka, osposobljavanja i prekvalifikacija realizujemo, uglavnom, za deficitarna zanimanja. Stručnu kvalifikaciju računovodstveni tehničar steklo je 15 lica iz evidencije Biroa rada Nikšić. Takođe, ralizovana je obuka za rukovaoce jednostavnih građevinskih mašina, za 20 polaznika – navodi Radonjić
U Centru za obrazovanje odraslih Onogošt school, 18 nezaposlenih je obučeno za ugostiteljska zanimanja : recepcioner, pomoćni kuvar i servir. Svi polaznici su dobili odgovarajuće sertifikate, uz pomoć kojih će brže i lakše doći do zaposlenja.
Programi obrazovanja za sticanje ključnih vještina: kurs engleskog jezika prošlo je 36 polaznika, a kurseve učenja rada na računaru 22 polaznika .
U drugoj polovini 2108 godine,u saradnji sa Mašinskom školom “Ivan Uskoković” iz Podgorice i firmom “Montekargo”, organizovan je program obrazovanja i osposobljavanja za zanimanje manevrista i vozovođa. Riječ je o traženim zanimanjima, koja ne postoje na tržištu rada. Iz Nikšića je na ovoj obuci sedam nezaposlenih, i to šest lica za zanimanje vozovođa i jedan za manevristu.
Načelnica ističe zadovoljstvo i rezultatima zapošljavanja na sezonskim poslovima u sezoni 2018.
-Uloženi napori na promovisanju sezonskog zapošljavanja, rezultirali su zapošljavanjem 779 lica sa evidencije. Najveći broj je zaposlen u oblastima turizma i ugostiteljstva, zatim poljoprivrede i građevinarstva, kao djelatnostima sezonalnog karaktera – kaže Radonjić.
Planovi
Prema njenim riječima i u narednoj godini nastaviće se sa realizacijom širokog spektra programa i mjera aktivne politike zapošljavanja, koji imaju za cilj smanjivanje nezaposlenosti.
-Radićemo i na osmišljavanju novih programa, čiji efekat bi bilo bolje pozicioniranje nezaposlenih na tržištu rada. Planiramo snažniju i aktivniju saradnju sa poslodavcima, u smislu bolje informisanosti, kao i finansijske podrške – najavljuje načelnica, dodajući da će još veću pažnju posvetiti promovisanju sezonskog zapošljavanja, naročito naših mladih sugrađana.
Poseban naglasak, kako kaže,staviće i na promociji preduzetništva, kao realnoj mogućnosti zapošljavanja.
-Uz sve ovo, očekujemo snažno investiciono ulaganje opštine Nikšić u 2019 godini, koje će rezultirati otvaranjem većeg broja novih radnih mjesta, a time dovesti do smanjenja nezaposlenosti – zaključuje Radonjić.
Za samozapošljavanje 100.000 eura
Biro rada Nikšić podržava kreativne biznis ideje, putem dodjele kredita za samozapošljavanje, po povoljnim uslovima.
-U 2018. godini, kreditno smo podržali 19 lica sa evidencije, za otvaranje 20 novih radnih mjesta, Odlukama Upravnog odbora usmjereno je ukupno 100.000 eura. Radna mjesta mahom su u poljoprivredi, zanatskim i uslužnim djelatnostima – kaže Rajka Radonjić.
Grantovi od 111.500 eura za lica sa invaliditetom
Zavod za zapošljavanje ove godine odobrio je grantove (nepovratna sredstva) za realizaciju dva projekta za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, u iznosu od 111.536 eura. Uključeno je 12 nezaposlenih lica iz ove kategorije.
Tokom 2018. godine, 45 poslodavaca iz Nikšića koristlo je subvencije za zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
U Plužinama i Šavniku najviše srednjoškolaca bez posla
Na evidenciji Birao rada Plužine nalazi se 177 lica, stopa nezaposlenosti iznosi 12,52 % . U Opštini Šavnik evidentira se 86 lica, sa stopom nezaposlenosti 11,31%. U kvalifikacionoj strukturi nezaposlenih, u ovim opštinama, prednjače lica sa završenom srednjom školom. U programe aktivne politike zapošljavanja uključeno je 15 nezaposlenih iz Plužina i Šavnika. Stručno osposobljavanje završilo je ove godine pet visokoškolaca iz Plužina i sedam iz Šavnika.