• Radno vrijeme: Pon - Pet 07:00 - 15:00
  • Rad sa strankama: 08:00 - 14:00
  • Pauza: 11:00 - 11:30

Podsticaji zapošljavanja lica sa invaliditetom kroz grant...

Podsticaji zapošljavanja lica sa invaliditetom kroz grant šeme

-Zapošljavanje lica sa invaliditetom kompleksno je pitanje. Potrebno je konstantno unapređivati mjere i programe kojima se rješava status ove kategorije građana. Stoga je neophodno uključivanje i drugih društvenih subjekata, kako iz civilnog, tako i iz privatnog sektora – kaže savjetnik u Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom Stanko Laković.

Po njegovim riječima jedan od načina uspostavljanja partnerskog odnosa u unapređenju zapošljavanja lica sa invaliditetom postiže se putem grant šema.

Kao jedna od mogućnosti korišćenja sredstava Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom, Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom, predviđena je dodjela bespovratnih sredstava za finansiranje projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom.

-Zavod za zapošljavanje najmanje jednom godišnje objavljuje javni poziv za finansiranje projekata, koji doprinose unapređenju profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja lica sa invaliditetom. Na osnovu poziva, pravna i fizička lica apliciraju za sredstva granta i podnose projektne ideje koje će doprinijeti otvaranju održivih radnih mjesta, a time i dugoročnom rješavanju pitanja nezaposlenosti lica sa invaliditetom – objašnjava Laković.

Partnerstvo

Kroz projektne aktivnosti, kako dodaje, utiče se na smanjenje prepreka u zapošljavanju lica sa invaliditetom, prije svega na podizanje znanja i vještina, koja će im povećati konkuretnost na tržištu rada. Pri tom, utiče i na smanjenje predrasuda poslodavaca, uz informisanje o mogućnostima korišćenja benefita kod zapošljavanja lica sa invaliditetom.

-Od donošenja Pravilnika o postupku i metodologiji za finansiranje grant šema do danas, Zavod je objavio sedam javnih poziva, ukupne vrijednosti 10,5 miliona eura, na osnovu kojih su finansirani projekti zapošljavanja lica sa invaliditetom – ističe Laković.

Realizacija ovih projekata proizvela je multiplicirajuće efekte koji su uticali na pozitivne trendove kada je u pitanju zapošljavanje lica sa invaliditetom. Ovo se, prije svega, odnosi na porast broja poslodavaca koji koriste subvencije propisane Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom.

-Zavod će u narednom periodu nastaviti sa realizacijom programa koji će u partnerstvu sa svim društvenim subjektima, bilo da dolaze iz civilnog ili iz privrednog sektora, doprinijeti još boljim rezultatima kada je u pitanju zapošljavanje lica sa invaliditetom i njihovo uključivanje na tržište rada – poručuje Laković.

U 56 projekata biće uključena 402 lica sa invaliditetom

U 56 projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom, čije je finansiranje odobreno u 2018. godini, planirano je uključivanje 402 lica sa invaliditetom, od čega će njih 310 biti zaposleno tokom trajanja projekata. Odobreni projekti, u 96,43 odsto slučajeva, za rezultat imaju zapošljavanje lica sa invaliditetom nakon završetka projektnih aktivnosti u najkraćem trajanju od šest mjeseci. Od početka  godine, pravo na učešće u finansiranju ličnih troškova asistenta (pomagač u radu) zaposlenom licu sa invaliditetom ostvarilo je 18 poslodavaca, za 21 zaposleno lice sa invaliditetom.

Od ukupnog broja zaposlenih lica sa invaliditetom, čiji poslodavci ostvaruju pravo na subvenciju zarade, 46,69% su žene.

Pravo na subvenciju zarade ostvaruje 400 poslodavaca, za 611 lica sa invaliditetom, od kojih je 368 zaposleno na određeno vrijeme, a 243 na neodređeno vrijeme

Ove godine odobreno je 2,9 miliona za finansiranje 56 projekata zapošljavanja lica sa invaliditetom

Naši partneri
ZZZCG Logo