Prema evidenciji Biroa rada Pljevlja, trenutno je bez posla 2.181 osoba, a stopa nezaposlenosti je 18,85%. I u ovoj opštini došlo je do pozitivnih kretanja na tržištu rada. Početkom godine registrovano je 2.608 nezaposlenih, sa stopom od 22,54 %.
Među nezaposlenim Pljevljacima, 773 lica starija su od 50 godina, što čini 35,44 % prijavljenih na evidenciju. Od ukupnog broja nezaposlenih, 573 osobe imaju status lica sa invaliditetom. U strukturi nezaposlenih prednjači ženska radna snaga sa 58,60%.
Statistika
Smanjenje nezaposlenosti bilježi se i u opštini Žabljak, gdje je početkom godine evidentirano 181 lice, a stopa nezaposlenosti 13,45%. Broj nezaposlenih u Birou rada Žabljak, trenutno, je 114, a stopa nezaposlenosti je ispod državnog prosjeka - 8,47%.
Kada je u pitanju kvalifikaciona struktura, u opštini Pljevlja dominiraju lica sa četvrtim stepenom stručne spreme, njih 758 ili 34,75%, dok je u Žabljaku polovina srednjoškolaca (57 lica).Na evidenciji u Pljevljima nalazi se 210 visokoškolaca (9,63%), a u Žabljaku 17 (14,91%).
Po riječima načelnika Područne jedinice Pljevlja Sabita Ćirlije evidentan je pad broja nezaposlenih sa najnižim i najvišim stepenom obrazovanja.
-Ove gorine realizovali smo brojne programe i mjere iz aktivne politike zapošljavanja. Novi pristup u sezonskom zapošljavanju dao je rezultate. Održali smo nekoliko svojevrsnih mini sajmova, selekcija za potrebe turističke privrede primorskih opština. Gotovo svaki peti nezaposleni angažovan je na sezonskim poslovima – kaže Ćirlija.
On navodi da je 470 lica iz Pljevalja i 70 iz Žabljaka radilo sezonski.
Javni radovi
U 13 realizovanih javnih radova u Pljevljima bilo je uključeno 111 nezaposlenih. Dva javna rada su realizovana u opštini Žabljak, gdje je bilo zaposleno sedam lica sa evidencije.
-U ove dvije opštine realizuje se još 10 javnih radova, šest u Pljevljima, gdje je angažovano 46 lica i četiri javna rada u Žabljaku, u kojima je angažovano pet nezaposlenih. U javnim radovima se angažuju teže zapošljiva lica na period od tri do šest mjeseci – ističe Ćirlija.
U Pljevljima je uspješno realizovan program obrazovanja za sticanje stručne kvalifikacije rukovalac građevinskih mašina za 20 lica, kao i program za sticanje ključnih vještina, gdje je obučeno 10 kandidata za „C“ kategoriju i po pet kandidata za „D“ i „E“ kategoriju.
Počela je realizacija programa obrazovanja za sticanje stručne kavalifikacije konobar i kuvar, gdje je uključeno po devet lica sa evidencije nezaposlenih. U program obrazovanja za sticanje ključnih vještina „Učenje engleskog jezika“ uključeno je 20 kandidata.
I u Žabljaku je realizovan program obrazovanja za sticanje stručne kvalifikacije rukovalac građevinskih mašina za četiri lica, a u toku je realizacija programa obrazovanja za sticanje ključnih vještina „Učenje engleskog jezika“ u koji je uključeno 15 lica.
Osnaži me
Odlukama Upravnog odbora Zavoda u Pljevljima je tokom godine odobreno 39.200 eura za podsticaj samozapošljavanja. Odobrenim kreditnima omogućeno je otvaranje osam novih radnih mjesta.
Novčanu naknadu koristi 589 nezaposlenih lica u Pljevljima i 29 u Žabljaku, a najviše po osnovu utvrđenog procenta invaliditeta, 384 u Pljevljima i 17 u Žabljaku.
U program stručnog osposobljavanja ove godine uključen je 151 visokoškolac iz Pljevalja i 18 iz Žabljaka.
Za OSI subvencija zarade, opremanje radnog mjesta, asistent
U Područnoj jedinici Pljevlja posebnu pažnju posvećuju radu sa licima sa invaliditetom i njihovom uključivanju na tržište rada. U realizaciju mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije trenutno je uključeno 20 lica, a do kraja godine se planira i nova grupa sa 15 lica sa invaliditetom.
-Aktivnosti na ovom planu će se nastaviti i u narednom periodu, kroz razne programe aktivne politike zapošljavanja. Sedam poslodavaca je u 2018. godini ostvarilo pravo na subvenciju zarade na zapošljavanje sedam lica sa invaliditetom. Ćetiri poslodavca su ostvarila pravo na subvenciju opremanje radnog mjesta licu sa invaliditetom i subvenciju zarade asistenta licu sa invaliditetom – objašnjava Sabit Ćirlija.
Zahtjevi za utvrđivanje procenta invaliditeta, kako dodaje Ćirlija, uspješno se rješavaju na redovnim mjesečnim komisijama, po unaprijed utvrđenom planu. Trenutno je na čekanju 36 predmeta.