Uz finansijsku podršku Zavoda za zapošljavanje, kroz program, Njega starih, ove godine uključeno je 80 nezaposlenih na poslovima gerontodomaćice. Angažovane su na određeno vrijeme, u prosjeku na po pet mjeseci, na pružanju pomoći za 992 stara lica u stanju socijalne potrebe.
Program se realizuje u 14 crnogorskih opština:: Podgorici, Danilovgradu, Cetinju, Kolašinu, Baru, Kotoru, Bijelom Polju, Nikšiću, Beranama, Rožajama, Plavu, Petnjici, Gusinju i Andrijevici.
Identitet
Polazeći od značaja podrške i pomoći starim i socijalno ugroženim licima Zavod za zapošljavanje, još od 2005. godine, u kontinuitetu realzuje državni program “Njega starih lica”. Sprovodi se,kroz formu javnog rada, u saradnji sa opštinama, javnim ustanovama, opštinskim organizacijama Crvenog krsta Crne Gore i civilnim sektorom.
Kroz višegodišnju realizaciju, ovaj program izgradio je jasan i prepoznatljiv identitet u oblasti socijalne zaštite starih lica.
Riječ je o modelu kućne pomoći starim licima, koja se prvenstveno ogleda u fizičkom zbrinjavanju i socijalno-psihološkoj podršci starim licima, a sve u cilju podizanja kvaliteta života u starosti. Ovaj Projekat se oslanja na strateška dokumenta Vlade Crne Gore, odnosno na Strategiju za redukciju siromaštva, Strategiju za zaštitu mentalnog zdravlja i Strategiju razvoja socijalne zaštite starih lica.
Crna Gora spada u evropske zemlje sa visokim indeksom starenja. Oko 12 odsto ukupnog stanovništva su osobe starije od 65 godina.
Cilj programa je da se, kroz partnerski odnos državnih i lokalnih institucija, stvori osnova da preraste u trajni vid pružanja pomoći starim licima.
Benefiti
Korisnici Programa su stara lica u stanju socijalne potrebe, lošeg zdravstvenog ili materijalnog stanja, sa teškoćama u održavanju domaćinstva. Usluge koje se pružaju starim licima su: neki od vidova pomoći u kući, pomoć pri odlasku kod ljekara, razgovor ili kupovina, pomoć pri ličnoj higijeni, šetnji, rekreaciji ili druge vrste pomoći.
Značaj ovog programa ogleda se u tome što se iz godine u godinu povećava broj korisnika usluga. Tako je u 2016. godini, pružena pomoć za 515 korisnika, dok je u 2017. godini, 600 osoba koristilo usluge gerontodomaćica.
Njega starih lica po prirodi djelatnosti ne pripada Zavodu za zapošljavanje. Ali, nacionalna služba je, u početku pilot projektom koji je prerastao u državni javni rad, ostvarila vušestruku korist. Pokazala je da se nova radna mjesta mogu otvarati u sektoru socijalnih usluga. Proizvedeno je novo zanimanje - gerontodomaćica- koje ne produkuje redovan obrazovni sistem. A, pomoć u kući dobijaju mahom pojedinci koji ostaju u kućnom ambijentu nakon smrti bračnog druga.