• Radno vrijeme: Pon - Pet 07:00 - 15:00
  • Rad sa strankama: 08:00 - 14:00
  • Pauza: 11:00 - 11:30

Crnoj Gori su potrebni programi socijalne aktivacije

Crnoj Gori su potrebni programi socijalne aktivacije

U Podgorici je 21. novembra održana treća radionica za predstavnike Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, s ciljem pripreme novih programa socijalne aktivacije  i mjera aktivne politike zapošljavanja za korisnike materijalnog obezbjeđenja i drugih ranjivih grupa nezaposlenih osoba, u okviru projekta „EU podrška sektoru zapošljavanja i socijalne politike“. Predavačice su bile rukovoditeljka projekta i ekspertkinja, Vanja Hazl i ekspertkinja za politike socijalne aktivacije, Lidija Japec.

Radionica je bila prilika da predstavnici Zavoda za zapošljavanje, razmijene znanja i iskustva, i iznađu rješenja koja bi vodila ka socijalnoj aktivaciji radno sposobnih korisnika materijalnog obezbjeđenja.

„Grupa koja je danas bila na radionici ima puno dobrih rješenja i prijedloga, ali je za njih prvenstveno potrebna politička podrška, izmjene u zakonskom okviru i slično“, smatra stručnjakinja Japec.

Ona napominje da tranziciju iz „zavisnosti o socijalnom primanju“ u „zapošljavanje i omogućavanje nezavisnog i kvalitetnog života“ treba olakšati, posebno kroz zakonska rješenja i bolju saradnju na različitim nivoima, te da Crna Gora na putu priključenja Evropskoj uniji ima šansu da dobije grantove za razvoj: inkluzivnih programa, socijalnih usluga i zapošljavanja.

„Sa Zavodom za zapošljavanje razvijamo programe aktivacije za korisnike materijalnih obezbjeđenja i razmišljamo o boljoj saradnji sa centrima za socijalni rad. Razgovaramo o programima koji postoje, kao i  šta je potrebno poboljšati, kako u zakodavnom okviru tako i u uslugama zavoda i programima aktivne politike zapošljavanja“, sumirala je tok radionice Hazl.

Učesnice radionica saglasne su da je za pripremu novih programa potreban multidisciplinarni i multisektorski pristup, kao i učešće eksperata koji mogu prenijeti znanja i iskustva, kako bi na kraju korisnici materijalnih obezbjeđenja imali na raspolaganju kvalitetne programe.

„Korisnici materijalnog obezbjeđenja su na našim evidencijama grupa sa kojom se jako malo radi jer nemamo specijalizovane programe i mogućnosti da ih sami razvijemo. Uvijek su dobrodošle ovakve inicijative i uvijek se radujemo novim znanjima koja ćemo moći da primijenimo“, tvdi samostalna savjetnica I iz Zavoda za zapošljavanje, Ljiljana Nišavić.

Od projekta „EU podrška sektoru zapošljavanja i socijalne politike“, savjetnica za profesionalnu orijentaciju iz Zavoda za zapošljavanje, Jasmina Đukić Pavićević očekuje unapređenje saradnje sa centrima za socijalni rad, kao i resornim ministarstvima.

„Kroz jaču saradnju i koheziju svih strana koje su važne za ovu temu, moći ćemo da radimo na nečemu što je jako bitno – povećanju zapošljivosti, smanjenju nezaposlenosti i unapređenju ekonomije Crne Gore. Fokus je na tome da se smanje pasivna, a povećaju aktivna davanja koja dolaze od zapošljivosti. Zato je izuzetno važno da donosioci odluka budu uključeni u ove procese“, smatra Đukić Pavićević.

Projekat „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“ finansira se iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) u okviru Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru 2020. Projekat sprovodi konzorcijum na čelu sa firmom Archidata srl.

Naši partneri
ZZZCG Logo